KVKK Verbis İşlenmesi Değil Süreçtir Tıpkı Standartlar Gibi


Cem Dağdemir
IT Güvenlik Uzmanı
Firma
Bilitek Bilişim Ltd.Şti.
e-Posta
***********************
Telefon
***********************
Web Sitesi
http://bilitek.com
Uzmanlık Alanları
- Bilgi Teknolojileri
2016 yılının nisan ayında yürürlüğe giren KVK Kanunu ile ilgili bugüne kadar 20 Milyon TL’ sına yakın idari para cezası kesildi. Hatta daha da ilgi çekici bir ifade ile 200’ ün üzerinde kurumun bu kanunla ilgili kararlardan etkilendiğini belirtebiliriz. Peki bu cezaların yüzde kaçı VERBİS ’e kayıt olmaması sebebiyle kesildi? Aslında VERBİS’ e kayıt ile ilgili yükümlülüklerin son uzatılma tarihi henüz gelmediği için (Bu Yazıyı kaleme aldığımda takvim 13 Haziran 2021’i gösteriyor ve şu an son tarih olarak birçok kurum için 31 Aralık 2021 tarihi bulunmaktadır) ceza kesilmemesi oldukça normal, lakin vurgulamak istediğim nokta bu değil. Türkiye’de herhangi bir işletmeye gidip KVKK ile ilgili hazırlıklarının ne aşamada olduğunu sorduğunuzda, “Biz işlemleri tamamladık. Geçen gün, İdari İşler Müdürümüz VERBİS’ e kaydımızı yaptı.” diye bir cümle duyuyorsunuz.
 
Peki, İdari İşler Müdürü bu kaydı nasıl yaptı?

VERBİS’ e kayıt olurken, idari işler müdürünün deneyimleri, düşünceleri, idealleri ve hayal gücü ile veri girişi yapamazsınız. Bu sisteme girilen bilgiler şirketin genel uygulamalarını yansıtan özetleri içermeli ve doğru bilgi girişi yapmalısınız. Eğer mümkünse (ki bence her kurumun bu çalışmaya önem vermesi gerekiyor) “Kişisel Veri İşleme Envanteri” detaylı şekilde hazırlamalı ve VERBİS kaydı bu envanterdeki verilere göre gerçekleştirilmelidir.
 
Peki Verbis e yanlış bilgi girmenin suçu nedir dersek ? 

Bu alandaki yorumu Ceza Hukuku Avukatlarına bırakmak daha doğru olacaktır. Çünkü, veri sorumlusu adına giriş yapan “İrtibat Kişisi” nin sorumluluklarından bir tanesi bu alana girilen bilgilerin doğru olmasıdır. Eğer bir yanlışlık varsa muhatap bu kişi kabul edilecek ve yanlışlığın savunması bu kişiden alınacaktır. Bir kuruma “İrtibat Kişisi” olarak atanırken bu sorumluluğu da göz önüne almak ve buna uygun hareket etmek gerekmektedir.

Cem Dağdemir
Bilitek Bilişim
 
İletişim Whatspp Logo
Atesoft Web tasarım - Web Sitesi geliştirme