Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Gerekliliği ve Kişisel Verileri Koruma


Cem Dağdemir
IT Güvenlik Uzmanı
Firma
Bilitek Bilişim Ltd.Şti.
e-Posta
***********************
Telefon
***********************
Web Sitesi
http://bilitek.com
Uzmanlık Alanları
- Bilgi Teknolojileri
Avrupa'da 18. ve 19. yüzyıllarda yaşanan makineleşme ve sanayinin güçlenmesi, iş gücünün ve makinelerin önemini arttırırken bilgisayar çağının hayatımıza girmesi ile bu güç yerini, veri ve teknolojinin gücüne bıraktı. 

Özel sermaye şirketleri tarafından son çeyrek yüzyılda ciddi anlamda değer kazanan, verinin işlenmesi ve verinin pazarlama amacıyla kullanması, artık her türlü verinin sermaye ve güç anlamına gelmesine sebep oldu Bu dönemde konu hakkında hiçbir regülasyonun olmaması sebebiyle, kişisel tüm bilgiler, tercihler, ihtiyaçlar, ilgi duyulan konular başta pazarlama argümanı olmak üzere farklı amaçlarla işlenmeye, toplanmaya ve paylaşılmayı devam edildi.

 
Hepimizin hayatına etkisi olan bu süreç, en bariz şekilde şu örneklerle karşımıza çıkmaya başladı:
 
  • Hiçbir zaman gitmediğiniz ama görmek istediğiniz bir şehirle ilgili Google’da araştırma yaptıktan sonra, tur şirketlerinden reklam, e-Posta ve SMS yoluyla bilgilendirmeler almaya başlamanız,
  • Daha önce misafir olduğunuz bir otelin anlaşmalı olarak çalıştığı ama sizin hiçbir zaman hizmet almadığınız turizm acentesinden konaklamanızdan bir yıl sonra ansızın bir pazarlama maili aldığınızda,
  • Daha önce hiçbir şekilde iletişime geçmediğiniz ve bilgilerinizi paylaşmadığınız bir kurumdan ürün ya da hizmet satışı için arandığınızda kişisel verilerinizin sizden habersiz ve onaysız şekilde işlendiğine ve paylaşıldığına şahit olduk. Hatta son dönemde Whats Up, Telegram, Bip ve diğer iletişim araçları .
     
Ülkemizde, kişisel verileri içeren data paketlerinin belli bir tutar karşılığında kurumlar arasında ticarete açılması, belli bazı iş merkezlerine girdiğinizde cd içerisinde size 500 kişilik data satabileceğini söyleyen kişilerle karşılaşmanız durumun vahametini anlamak için önemli örnekler oldu.
 
Sayılarını arttırabileceğimiz tüm bu olumsuz örnekler sebebiyle, bu alanda bir mevzuata ve önleyici birtakım kurallara olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Türkiye’de 6 Nisan 2016 tarihinde Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” ile, kişilerin özel hayatları ve her türlü verilerini güvence altına almak için farklı önlemler uygulanmaya başlamıştır. Bu kanun, yıllardır veri toplama ve paylaşım konusunda hiçbir engel olmaması sebebiyle iş yapış şekillerini veri toplama, kaydetme ve paylaşma odaklı olarak belirleyen şirketlerin baştan sona değişikliğe gitmesine sebep olmuştur.

Cem Dağdemir
Bilitek Bilişim
 
İletişim
Atesoft Web tasarım - Web Sitesi geliştirme