ÖZELLİKLER

Doküman Yönetimi
Organizasyon şemanız, vizyon, misyon ve diğer kalite dokümanları ile personel yönetmelikleri, prosedür ve talimatlarınızın onay ve süreç kontrollü ile diğer kurumsal doküman yönetimi Corpinet ile çok kolay. Tüm kalite doküman onay ve değişikliklerinde elektronik bildirim ve hatırlatmalar otomatik yapılır. Tüm dokümanlar ilgili süreç, ekipman, aktif ve benzeri tüm ilişkili konular ile sistematik ve anlamlı şekilde ilişkilendirilir, sizlere anlamlı sonuç ve raporlar sunar. Tüm kalite dokümanlarınız dijital arşivlerinizde, yetkili personelinizin her an erişimine açık.
Corpinet kurumsal doküman yönetimi kurumsallıktan çok daha fazlası, güncellemeler, hatırlatıcılar ve geçmiş doküman arşiv işlemleri.

Tüm kurum için formlarınıza dijital arşivler oluşturabilir ve yetkili personellerinize erişim verebilirsiniz. Tüm kurum içi anketlerinizi Corpinet ile dakikalar için yapabilir ve raporlar alabilirisiniz. Kurum içi ortak klasör kullanımı yapabilir, sınırlı ve sınırsız erişimler açabilirsiniz.

Corpinet doküman yönetimi kurumsal hafıza oluşturmanızı sağlar ve şirketinizi personellerinize bağımlılıktan kurtarıp veri ve bilgi kayıplarını sonlandırır. Sistem üzerinden DÖF açmanızı ve takip etmenizi sağlayarak kurum içi hataların tekrarını önler ve nedenlerini bulmanızı kolaylaştırır.   
Dijital İntranet Programı

Doküman Yönetimi

Satış Gücü & CRM

İnsan Kaynakları

Dijital Şirket

İletişim Whatspp Logo
ÜCRETSİZ DENEYİN
Atesoft Web tasarım - Web Sitesi geliştirme