Tüm Yöneticilerin Sahip Olması Gereken Ortak Özellikler

Corpinet Blog Tüm Yöneticilerin Sahip Olması Gereken Ortak Özellikler Yönetici olarak kaç kişiyle birlikte çalıştığınızın pek önemi yok. Ne kadar büyük ya da ne kadar küçük bir ekibin yöneticisi olursanız olun, her yöneticide olması gereken bazı ortak özellikler var.
Çalışma ortamında huzuru sağlayıp, mutluluğu ve verimliliği artırmak iyi bir yöneticinin görevleri arasında bulunuyor. İyi yönetici olabilmek için ise bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Corpinet Performans Yönetimi modülü ile tüm yönetici ve ekiplerinin anlık yetkinlik takibi yapılabilir, kurumsal hafızanızı oluşturarak sürekli iyileştirme ve geliştirmeler yapabilirsiniz. O zaman şimdi şu soruları kendimize soralım. 

Eleştirel düşünce yapısına sahip misiniz?
 
Eleştirel düşünceye sahip olan biri karar vermeden önce bilgiden emin olur, bu süreçte analiz yapar ve doğru sonuca ulaşmak için mantığını kullanır. İyi bir yönetici de bu düşünce yapısına sahip olmalı ve iş yerinde yaşanan her türlü şeyden haberdar olup erken karar vermek yerine soru sorarak, farklı fikirleri değerlendirip tüm seçenekleri önüne koyarak konu hakkında değerlendirme yapmalı.

Çalışanlarınızı dinliyor musunuz?
 
Yöneticilerin çalışanları tarafından ulaşılabilir olması ve onların sorunlarını, projelerini birebir dinlemeleri, daha fazla bilgiye ulaşmak açısından faydalı bir durum. Çalışanlarını dinleyen bir yönetici, aynı zamanda çalışanlarına fikir vererek onları yaratıcılığa yönlendirir ve sorunları çözümlemek adına yardımcı olur.

Zamanınızı doğru şekilde yönetebiliyor musunuz?
 
Zamanı planlı bir şekilde parçalara bölmek, görev ve projeleri verimli bir şekilde ortaya koymak demek. Bu sebepten dolayı yöneticiler, uzun ve kısa vadeli hedeflerini belirlemeli, günlük iş listeleri oluşturmalı ve bu listede önceliği olan konulara ağırlık vermeli. Tüm bunların yanı sıra, beklenmedik bir anda ortaya çıkabilecek işler için bu zaman planlaması için de boş zaman bırakmalı.

Yeterli geri bildirim veriyor musunuz?
 
Ekip üyeleri kendilerini geliştirebilmek için yaptıkları işlerde ne derece iyi olduklarını ya da olmadıklarını öğrenmek ister. İş hayatındaki en önemli unsurlardan bir tanesi de yöneticilerin kendi ekiplerine bu konu hakkında bilgi aktarması. Yöneticiler ekiplerin motivasyonlarını ve performansını artırmak için kesinlikle geri bildirim vermeli.

Hedefleri önceden planlıyor musunuz?
 
Yöneticiler planlı olmalı. Bu kısımda öncelikli olarak hedefleri belirlemek, hedefe ulaşma yolunda yaşanabilecek engelleri öngörmek ve bunları aşmak için gereken planlamaları yapmak bir yöneticinin yapması gereken en önemli görevlerden biri.

Çalışanların motivasyonuna katkıda bulunuyor musunuz?
 
İyi bir yönetici, ekip üyelerine yakın olmalı ve onların kendilerini iyi hissettiği ortamlara dahil olarak onları motive etmeli.

İyi bir mentor musunuz?
 
Her yönetici, çalışanı için bir mentor olabilmeli. Bir mentor kimin ne kadar tecrübeli olduğunu anlar ve ona göre kişiye rehberlik eder. Yöneticiler de kişilerin sahip olduğu potansiyelleri fark edip onları başarılı bir şekilde yönlendirmeli ve bir rol model olarak akıl hocalığı yapmalı.

"Ben" değil, "biz" diyebiliyor musun? 

İyi bir yönetici ekip ruhunun ne kadar önemli olduğunu bilir ve bu ruhu yakalamak için de elinden geleni yapar. Bunun için ilk yapması gereken şey ise, "ben" kelimesini iş ortamından çıkarmaktır. 

Tutarlı ve örnek davranışlar sergiliyor musun?

İyi bir yönetici, davranışlarıyla tutarlı ve örnek bir duruş sergilemeli; kısacası bir temsil yeteneğine sahip olmalıdır. Ayrıca planlama, organizasyon, yönlendirme, rehberlik gibi konulara da yeterli derecede ilgi göstermelidir. Hiçbir çalışan söylediklerini kendi hayatına uygulamayan bir yöneticiyi, ciddiye almaz. Bu yüzden iyi bir yönetici, çalışanları nasıl olsun istiyorsa; önce kendisini öyle biri haline getirmeye çalışmalıdır.

Tüm ekibe ve olaylara karşı adil ve tutarlı mısın?

İyi bir yönetici, çalışanlarına iş yükünü her zaman eşit şekilde dağıtmalıdır. Hepsine aynı adaletle davranmalı; haklıyı ve haksızı tarafsız bir şekilde ayırt etmelidir. Dolayısıyla da hak ettiği yerde, çalışanlarını tebrik ederek; onlara duyduğu saygıyı göstermeli ve çalışanların yaptığı işten zevk almasını sağlamalıdır. Çünkü tebrik etmek, kimseye hiçbir şey kaybettirmez; aksine çok şey kazandırır. 
 
Özel hayatında ve çalışma ortamında düzenli misin?
 
Kariyer basamaklarını adım adım çıkarken son hedefinizde iyi ve başarılı bir yönetici olmak duruyorsa kesinlikle işe şimdiden yaşamınızdan tutun da çalışma masanıza kadar her alanı düzenli hale getirerek başlamalısınız. Özel hayatını iş hayatından ayırt edemezsin, düzenli bir özel yaşam iş hayatında da başarı getirecektir. Gelecekte büyük bir şirketi ya da kalabalık ekipleri yöneten bir yönetici olduğunuzda projelerin ve görevlerin takibini yapabilmek adına bu özelliğe çok fazla ihtiyaç duyabilirsiniz.
İletişim
Atesoft Web tasarım - Web Sitesi geliştirme